Rozhovor pro Noviny Prahy 12

01.12.2019

Jmenuje se Ondřej Soukup, je mu 24 let, žije v Modřanech a má netradiční povolání - kouzelník a iluzionista. A umí se rozdělit o výtěžek z vánočního představení s dětmi z Klokánku. 

V neděli 15. prosince budete mít představení v Divadle na Cikorce. Polovina výtěžku z prodeje vstupenek bude věnována na nákup vánočních dárků pro děti z Klokánku. Proč jste spojil své jméno právě s Klokánkem?

Nemám rád sbírky na dobrou věc. Myslím si, že když člověk chce pomoci, nemusí darovat peníze. Nevybírám ani nedaruji peníze, ale vždy hodnoty, které dotyčným pomůžou a nejdou zneužít. A proč zrovna Klokánek? Jednoduchá otázka, na kterou se těžce odpovídá. Děti, které jsou v něm umístěné, si zaslouží alespoň část Vánoc prožít kouzelně. Každé dítě touží najít pod stromečkem dárek, o kterém sní. Minulý rok pro nás bylo vůbec nejtěžší peníze za dárky utratit, protože tyhle děti nejsou rozmazlené a dárkem je pro ně třeba i nový penál do školy. Ještě bych chtěl podotknout, že jsme se s kolegyní domluvili, že v případě vyprodání celého divadla se nebudeme zabývat rozdělováním na polovinu a veškerý výtěžek darujeme na nákup vánočních dárků. 

Bude tohle představení v něčem jiné? 

Jako každé představení, tak i to vánoční bude ojedinělé. Vždy se snažím přijít s něčím novým a show posunout o laťku výš. Diváci se zaručeně mohou těšit na vánoční atmosféru, která dodá vystoupení kouzelnou náladu, a hosty, mezi kterými je například Anny Barvínková. Ta se svojí westernovou show vystupovala i v USA a Španělsku. 

Jak dlouho se vlastně věnujete kouzelnictví? 

Kouzelnickému oboru se věnuji již šestnáctým rokem, kdy jsem začal chodit do kouzelnického kroužku k Janu Jedličkovi. Tehdy jediný kroužek zaměřený na kouzla probíhal v KC 12. V současné době je takových kroužků víc a jsem rád, že i já mám ten svůj, který probíhá v Divadle Na Cikorce. 

Jste první ve vaší rodině, nebo jste měl předchůdce? 

Ne, předchůdce v rodině, který by se zajímal o kouzla nebo herectví, nemám. Proto pro mě byli největšími vzory a mentory Jan Jedlička a Pavel Dolejška, kteří mi pomáhali v začátcích. 

Za jakou dobu se z amatéra stane profesionál? 

To je specifické, každý člověk to bude mít odlišné. Já jsem se profesionálem stal v devatenácti letech, kdy jsem ještě studoval. Ovšem poslední rok je pro mě vystupování a řízení vlastní agentury už hlavním povoláním. 

Jdete v profesi svou vlastní cestou, nebo se raději inspirujete? 

Snažím se inspirovat dobou. Vystupuji především pro děti, tak vím, že dnešní publikum zajímá již zcela něco jiného, než tomu bylo před několika lety. Proto se snažím do programu zapojovat i novodobou technologii, která zaručeně zaujme i ty nejnáročnější děti. 

Kde vás mohou vidět ti, kteří nestihnou zmíněné představení? Vystupujete na nějaké stálé scéně? 

Stálou scénu se mi podařilo získat právě ve zmiňovaném Divadle Na Cikorce, kde pravidelně skoro každé 2-3 měsíce probíhají kouzelnické show. Samozřejmě, divadlo není jediné místo, kde vystupuji, mým současným hlavním zaměřením jsou totiž firemní, společenské a soukromé akce.

Za redakci Novin Prahy 12 - Olga Novotná

Prosinec 2019, str. 8 - Elektronická verze zde